Profesjonalne systemy Fotowoltaiczne

Faq

Jak możemy Ci pomóc?

Czym jest fotowoltaika? I jak działa ten system ?

Fotowoltaika jest technologią wykorzystującą promieniowanie słoneczne przekształcając je w energię elektryczną, którą następnie możemy wykorzystać na potrzeby zasilania urządzeń w naszym gospodarstwie domowym, a nadwyżkę energii którą system fotowoltaiczny nam wytworzy możemy odsprzedać do sieci. Zasada działania systemu fotowoltaicznego jest prosta. W momencie kiedy światło słoneczne pada na ogniwa jest przetwarzane w energie elektryczną (światło słoneczne “fotony” jest przekształcane w energię elektryczną “wolty”), a proces  ten nazywany jest procesem fotowoltaicznym. Energia wytworzona przez panele fotowoltaiczne (prąd stały (DC)) przepływa przez zainstalowany falownik i jest przetwarzana i dostarczana do instalacji elektrycznej w Twoim domu jako prąd zmienny.

Co to są panele fotowoltaiczne ?

Panele fotowoltaiczne są to połączone ze sobą ogniwa fotowoltaiczne, które  są w stanie wygenerować napięcię  pomiędzy 16 a 60V prądu stałego (DC). Ilość wytworzonego napięcia jest zależna od modelu i producenta.

Czym różni się panel solarny od fotowoltaiki ?

Panele solarne jak i panele fotowoltaiczne możemy montować zarówno na dachu jak i konstrukcji naziemnej. Panele solarne lub inaczej nazywane kolektory służą wyłącznie do podgrzania wody, natomiast panele fotowoltaczne wytwarzają nam energię elektyczną, którą możemy wykorzystactać do zasilania urządzeń w gospodarstwie domowym.

Jakie są rodzaje instalacji fotowaltaicznych ?

W środowisku fotowoltaicznym mamy trzy typy instalacji. Instalacja typu on-grid, off-grid oraz instalacja hybrydowa.

 

On-grid – Jest to najczęściej stosowany i najpopularniejszy system instalacji fotowoltaiki.

Kluczową kwestia w tych istalacjach jest podłączenie systemu PV (fotowoltaiki) do zewnętrzej sieci. Umożliwia to odprowadzenie nadmiaru wytworzonego prądu elektrycznego do lokalnego lub ogólnokrajowego dostawcy energii. Istotnym elementem tego systemu jest dwukierunkowy licznik, który zmierzy ile prądu zostało odprowadzone do sieci elektrycznej, a ile zostało z niej pobrane oraz czy odbierany prąd pochodzi z instalacji PV czy z  sieci publicznej..

 

Off-grid – ten typ instalacji fotowaltaicznej nie jest podłączony z siecią zewnętrzą, a energia która  wytwarza jest gromadzona w akumulatorach i dodatkowo instalacja jest wyposażona w regulatory ładowania usprawniające ich prace. W tym przypadku zgromadzonej nadwyżki energii nie możemy odesłać do zewnętrzej sieci, ale możemy się z niej wspierać. Instalacja off-grid pozwala  użytkownikowi na  bycie całkowicie niezaleznym.

 

Hybryda – Jest to połączenie dwóch typów instalacji on-grid oraz off-grid. System ten pozwala nam  na bardziej zoptymalizowane zarządzenie energią. W przypadku braku prądu z sieci zewnętrzej instalacja ta korzysta z energii zgromadzonej w akumulatorach. System hybrydowy rónież zabezpieczone dodatkow w system chroniący akumulatory przed całkowitym rozładowaniem. Dodatkowa zatelą seci hybrydowej jest opcja desłania zgromadzonej w akumulatorach energii do zewnętrzej sieci.

Ile energii może wytworzyc instalacja fotowoltaiczna ?

Ilość wytwarzanej energi jest zależna od warunków atmosferycznych, lokalizacji oraz skierowania paneli i ich kąta nachylenia. Instalacja fotowoltaiczna renomowanej marki o mocy 5 kWp wytwarza  około 4000 – 5000 kWh eregii elektrycznej rocznie.

Co oznaczają skróty C.O. , C.W.U. oraz COP ?

C.O. – centralne ogrzewanie, 

C.W.U. – Ciepła Woda Użytkowa,

COP – Coefficient of Performance , jest to współczynnik wydajności, wyrażający stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii elektrycznej zużytej przez pompę. Im współczynnik COP jest większy, tym uzyskanie tej samej ilości ciepła wymaga mniejszego nakładu w postaci energii elektrycznej, za którą płacimy.

Jak prawidłowo dobrać moc instalacji fotowoltaicznej ?

Dobieranie mocy instalacji nie jest prostą czynnością. Zajmują się tym specjaliści, którzy po wcześniejszych oględzinach miejsca w którym instalacja ma  być zamontowana biorą pod uwagę nie tylko ilość aktualnie zużywanej energii ale również kształt dachu bądź terenu, średnią ilość słonecznych dni w ciągu roku i położenie budynku na którym instalacja będzie montowana.

Czy instalacje można rozbudować w dowolnym momencie ?

Oczywiście w każdej chwili możemy rozbudować instalacje do pożądanej przez nas mocy. Przed rozbudową musimy sprawdzić czy falownik, który posiadamy będzie w stanie obsłużyć dodatkową ilość dokładanych paneli.Czy warto montować instalacje fotowoltaiczna na nowym domu ?

Instalacja fotowoltaiczna pozwala nam na użytkowanie darmowej energii, którą uzyskujemy ze światła słonecznego. Montaż instalacji fotowoltaicznej na nowym nowy od pierwszego dnia daje nam oszczędności w związku z czym płacimy mniejsze rachunki.

Czy instalacja fotowoltaiczna wymaga pozwolenia na budowę ?

Pozwolenie na budowę instalacji fotowoltaicznej jest wymagane jedynie w przypadku montażu instalacji powyżej 50 kW. Przy instalacjach poniżej 50kW nie jest wymagane pozwolenie.Jakie dokumenty są potrzebne do budowy i podłączenia instalacji fotowoltaicznej ?

Czynnością, którą musimy wykonać chcąc podłączyć  instalacje fotowoltaiczną do sieci jest zgłoszenie w zakładzie energetycznym, który  zobowiązany jest do nieodpłatnego podłączenia oraz wymiany licznika na dwukierunkowy.

Jakie rodzaje paneli fotowoltaicznych są dostępne na rynku ?

Na rynku są dostępne panele fotowoltaiczne monokrystaliczne , polikrystaliczne, amorficzne oraz perowskitowe.

 

Ogniwa paneli monokrystalicznych zbudowanej są z pojedynczych kryształów krzemu, co umożliwia osiągnięcie wysokiej sprawności konwersji energii słonecznej w energię elektryczną. Obecnie sprawność paneli monokrystalicznych osiąga nawet wartości rzędu 25% .

 

Ogniwa paneli polikrystalicznych zbudowane są z wielu kryształów krzemu – otrzymanie takiej struktury jest znacznie prostsze i tańsze niż w przypadku paneli monokrystalicznych, których struktura ogniw opiera się na pojedynczych kryształach krzemu. Ze względu na swoją niższą cenę oraz prosty proces produkcyjny panele polikrystaliczne są znacznie bardziej rozpowszechnione, jednak ich sprawność jest niższa niż w przypadku paneli monokrystalicznych. 

 

Alternatywą dla najpopularniejszych instalacji monokrystalicznych i polikrystalicznych mogą być panele amorficzne. Ogniwa fotowoltaiczne amorficzne, zwane także cienkowarstwowymi, to nowoczesne produkty charakteryzujące się minimalną grubością. Indywidualną cechą tych produktów jest elastyczna konstrukcja, która pozwala na zróżnicowany montaż. Wysoka moc paneli amorficznych uzyskiwana jest dzięki zmniejszeniu negatywnie wpływających odblasków poprzez technologię absorpcji promieni słonecznych. Panele amorficzne występują w różnych wersjach kolorystycznych, najczęściej jako ciemne, matowe, zbliżone wyglądem do instalacji monokrystalicznych, czasem jednak także jako ogniwa brązowe lub bordowe. To innowacyjne technologicznie rozwiązanie, które ma wysoką sprawność energetyczną także przy niskim nasłonecznieniu, co jest szczególnie istotne w Europie Środkowej.

 

Ogniwa perowskitowe to ogniwa nowej generacji, które rozpoczynają nową erę fotowoltaiki 2.0., czyli przełom w energetyce. Posiadają unikalne cechy użytkowe, które mogą znaleźć zastosowanie tam, gdzie sztywne, ciężkie i kruche ogniwa krzemowe, wytwarzane w bardzo wysokich temperaturach, nie miałyby szansy się sprawdzić. Ogniwa perowskitowe drukowane są na folii PET dzięki temu są cienkie, lekkie, elastyczne i wydajne, nawet w miejscach, które nie mają idealnego oświetlenia i we wnętrzach budynków jedynie ze sztucznym oświetleniem. Jaki okres czasu może działać instalacja fotowoltaiczna ?

Na podstawie prowadzonych sond na przestrzeni rozwoju systemu fotowoltaicznego oraz w oparciu o informacje od producentów instalacje pracują wydajnie przez 25-35 lat w zależności od modelu i producenta.

Po jakim czasie zwraca się fotowoltaika ?

Instalacja fotowoltaiczna w domowych warunkach zwraca się zwykle po 5-10 latach. Jednak trzeba  pod uwagę wziąć inne czynniki takie jak koszty montażu instalacji, rosnące rachunki za prąd, jakość użytych komponentów, dofinansowania.

Jaki jest koszt instalacji ?

Koszt instalacji jest zależy od tego jakich materiałów i jak wielką instalacje będziemy chcieli założyć. Szczegółową wycenę można uzyskać kontaktując się z firmą zajmującą się montażem takich systemów. Kontakt z firmą zajmującą się wyceną i montażem :Jaki kąt nachylenia paneli jest odpowiedni ?

Przyjmuje się, że nachylenie instalacji fotowoltaicznej względem poziomu powinno wynosić 30-40 stopni. Promieniowanie, które pada na moduły fotowoltaiczne, obejmuje promieniowanie bezpośrednie, promieniowanie rozproszone i promieniowanie odbite od gruntu. Instalacja fotowoltaiczna pracuje najwydajniej, gdy skierowana jest na południe.Czy fotowoltaika jest odporna na warunki atmosferyczne ?

Panele fotowoltaiczne są przystosowane to pracy w różnych warunkach pogodowych oraz są wytrzymałe na wiele czynników  zewnętrznych tj. grad, śnieg, silny wiatr, deszcz, niskie temperatury. Komponenty są produkowane z materiałów, które bezproblemowo radzą sobie w każdych warunkach.

Ile trwa montaż instalacji fotowoltaicznej ?

Czas montażu instalacji fotowoltaicznej dla standardowego domu jednorodzinnego trwa 1-3dni.

Niekorzystne warunki pogodowe mogą wydłużyć czas montażu.Na czym polega ulga termomodernizacyjna ?

Ulga termomodernizacyjna polega na odliczeniu kosztów instalacji od podstawy do opodatkowania w rocznym rozliczeniu PIT / DRUK PIT-0

Jaka jest realna wydajność paneli fotowoltaicznych w zależności od temperatury ?

Wraz ze wzrostem tepmeratury wydajność każdego modułu fotowoltaicznego zaczyna spadać o tzw. współczynnik temperaturowy Pmpp. W zależności od wielkości tego współczynnika spadek wydajności może być większy w przypadku gorszej jakości ogniw.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.