Jest Zapowiedź kontynuacji programu Mój Prąd w 2021r.

3 listopada 2020 Autor Marcin Drozd 0

Jest Zapowiedź kontynuacji programu Mój Prąd w 2021r.

Program priorytetowy Mój prąd rozpoczął się w połowie 2019roku z budżetem 1mld zł i zakładał wsparcie dla 200tys mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Kwota ta została osiągnięta już końcem 2020r czyli nieco ponad rok zajęło Polakom wykorzystanie wszystkich środków z zakładanego budżetu. Świadczy to o tym jak wiele osób w tym kraju jest świadomych oszczędności z instalacji PV oraz ich pozytywnego wpływu na środowisko.

Można więc przyjąć, że program odniósł 100% sukces, a jego kontynuacja jest bardzo oczekiwana przez osoby chcące również wprowadzić zieloną energię do swojego domu.

Rządowy pełnomocnik ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska końcem października zapowiedział chęć kontynuacji przez obecny rząd programu Mój Prąd w kolejnym 2021 roku. Niestety nie zostało sprecyzowane czy będzie w tej samej formie co dotychczas.

Rozważane jest natomiast włączenie do programu dotacji na domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych, pompy ciepła i magazyny energii, aby – jak stwierdził Zyska – możliwe było bilansowanie energii w miejscu wytwarzania.

– Program Mój Prąd stał się pewnego rodzaju tarczą antykryzysową dla branży, która przeżywa dziś spektakularny boom inwestycyjny. Program przyniósł znakomite rezultaty, dlatego Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi obecnie prace nad nową edycją programu.  Kierunki naszego myślenia o przyszłości programu Mój Prąd to wsparcie instalacji prosumenckich, ale też ładowarki EV, pompy ciepła, domowe magazyny energii – podsumował wiceminister klimatu.

Jak można sprawdzić na stronie programu na dzień 3 listopada z programu skorzystało 91 592 beneficjentów. W budżecie natomiast pozostało 543 442 937zł.

Przy czym w kolejce jest blisko 100tys wniosków i z każdym dniem przybywa ich średnio 1tys.Z tym tempem środki zostaną wyczerpane w ciągu kilkunastu dni. Stąd zapowiedź kontynuacji programu Mój Prąd w 2021r. pozytywnie odebrali i przyszli beneficjenci jak i firmy zajmujące się instalacjami. W niedługim czasie można się więc spodziewać konkretnych informacji ze strony NFOŚiGD.