Ruszyła druga programu Mój Prąd

13 stycznia 2020 Autor Marcin Drozd 0

13 stycznia 2020 roku ruszył drugi nabór do programu priorytetowego „Mój Prąd”. Maksymalna kwota dofinansowania to 5000zł przy czym skorzystać z niego mogą jedynie osoby fizyczne. Beneficjenci programu mogą liczyć na wsparcie poprzez zwrot części poniesionych kosztów na instalację fotowoltaiczną. Mogą to być koszty samego zakupu potrzebnych elementów lub kompleksowej usługi montażu i uruchomienia.

Aby ubiegać się o dofinansowanie należy spełnić kilka warunków. Koniecznymi warunkami są przedstawienie faktury na zakup lub usługę instalacji, potwierdzenie wymiany licznika przez dostawcę energii na odpowiednim formularzu, oraz potwierdzenie przelewu lub pokwitowanie. Sam wniosek składa się z dwóch elementów- formularza głównego na którym należy uzupełnić dane osobowe,miejsce montażu oraz informacje techniczne dotyczące instalacji. Drugim elementem koniecznym jest podpisany formularz RODO bez którego proces weryfikacji wniosku nie może zostać rozpoczęty.

Nasza firma po wykonaniu instalacji kompleksowo zajmuje się również wypełnieniem wszystkich dokumentów i poprowadzeniem klienta przez proces od włączenia do sieci do pozyskania zwrotu części poniesionych kosztów z programu Mój Prąd. Warunkiem pozyskania maksymalnego dofinansowania w kwocie 5000zł jest przekroczenie kwoty 10tys zł za całą inwestycję.

Dodatkowo możemy również zaoszczędzić na instalacji fotowoltaicznej poprzez zwrot części podatku w rocznym rozliczeniu podatkowym. Poniesioną kwotę należy pomniejszyć o kwotę otrzymanego dofinansowania, a następnie odjąć od podstawy opodatkowania.

W praktyce odzyskujemy 18% z kwoty którą faktycznie ponieśliśmy, czyli po odjęciu 5000zł.

Przykład:

Koszt instalacji w budynku jednorodzinnym wyniósł 20 tys zł. kwota kwalifikuje się do programu Mój prąd i otrzymaniu maksymalnego dofinansowania 5000zł. Z pozostałych 15tys złotych możemy odliczyć 18% w rocznym rozliczeniu PIT, dzięki czemu koszt całej instalacji wyniesie 12300zł

W przypadku gdy nie nie wystarczy nam podatku w jednym roku możemy rozłożyć ten zwrot na 6 lat.